Pulmonaalhüpertensiooni kabinet

Pulmonaalhüpertensiooni kabinetis konsulteeritakse, määratakse ravi ja jälgitakse patsiente, kellel on avastatud oluline vererõhu tõus kopsuarterites (e pulmonaalhüpertensioon).


Pulmonaalhüpertensioon (PH) võib kujuneda väga erinevate haigusseisundite korral, seega nõuab täpse diagnoosini jõudmine erinevate diagnostika meetodite kasutamist ja erinevate erialade arstide tihedat koostööd. Vaatamata viimastel aastakümnetel tehtud edusammudele pulmonaalhüpertensiooni ravis, on see, sõltumata tekkepõhjustest, jäänud väga tõsise prognoosiga haigusrühmaks. Seega on väga oluline haiguse õigeaegne ja täpne diagnoosimine, et määrata patsiendile õige ravi, vastavalt tema pulmonaalhüpertensiooni vormile.


Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tartu Ülikooli Kliinikum on ainsad keskused Eestis, kus on võimalik teostada kõiki pulmonaalhüpertensiooni alavormide täpseks diagnoosimiseks vajalikke uuringuid:
•    ehhokardiograafia südamest,
•    südame ja kopsuveresoonkonna isotoopuuringud,
•    kopsuveresoonte kompuuterangiograafia,
•    kopsude kompuuteruuringud,
•    südame ja kopsude magnetresonantstomograafia, 
•    kopsuveresoonte angiograafia,
•    parempoolsete südameõõnte kateteriseerimine kopsuringe rõhkude mõõtmiseks.

 

Kardioloogiapolikliinikus teeb konsultatiivse vastuvõtu esmastele haigetele dr Ly Anton.

Haigete statsionaarne ravi ja hospitaliseerimist vajavad uuringud teostatakse II kardioloogia osakonnas

Vajadusel konsulteerivad haigeid Regionaalhaiglas pulmonaalhüpertensiooni alase väljaõppe saanud erinevate erialade arstid: kardioloogid Ly Anton ja Julia Reimets, pulmonoloogid Martti Jaanus ja Pille Mukk, reumatoloogid Eevi Pärsik ja Natalja Kiseleva. 

Pulmonaalse arteriaalse hüpertensiooni ja kroonilise trombemboolilise pulmonaalhüpertensiooni diagnoosiga patsiendid on Regionaalhaigla pulmonaalhüpertensioonile spetsialiseerunud arstide püsival jälgimisel. 

Kui patsiendid peaksid vajama kirurgilist abi, mida Regionaalhaiglas ei saa teostata, teeb pulmonaalhüpertensiooni kabinet tihedat koostööd Tartu Ülikooli Kliinikumi kardiokirurgia osakonna ja Viini Ülikooli kopsuveresoonte kirurgia osakonnaga.